Polska Gazeta na Costa Blanca (Pierwsza w Hiszpanii)

W regionie zrobiło się ostatnio głośno z powodu polskiej gazetki, dostępnej w kilku lokalach na Costa Blanca. Polska Costa wydała już pierwsze egzemplarze gazetek i umieściła do darmowego przeglądania podczas pobytu w restauracjach, kawiarniach czy biurach nieruchomości. W ramach wsparcia naszej redakcji gazetka będzie możliwa do pobrania z naszych portali internetowych: www.torreviejaonline.pl oraz www.alicanteonline.pl. Gratulujemy twórcom poświęcenia i realizacji planów. Uważamy że każda forma łączenia Polaków i zrzeszania naszej społeczności w Hiszpanii ma głęboki sens. Postanowiliśmy zadać kilka pytań właścicielom gazety.

Redakcja: Skąd wziął się pomysł gazetek reklamowych na Costa Blanca?

Pomysł na gazetki reklamowe na Costa Blanca narodził się podczas podróży do Kanady, gdzie polska społeczność jest tak liczna, że istnieją dwa różne tygodniki dla niej. Zainspirowani tym pomysłem, zauważyliśmy, że na Costa Blanca społeczności brytyjska, niemiecka i szwedzka mają swoje lokalne gazety, które cieszą się ogromnym uznaniem. Z uwagi na dużą liczbę Polaków, którzy zaczęli przybywać na Costa Blanca, zobaczyliśmy szansę rozwinięcia tej koncepcji. Przyjęcie lokalnych gazetek przez inne społeczności skłoniło nas do przekonania, że podobne wydawnictwo mogłoby skutecznie dotrzeć do rosnącej społeczności polskiej na tym obszarze. Dlatego postanowiliśmy wprowadzić gazetki reklamowe, dostosowane do potrzeb polskich mieszkańców Costa Blanca, oferując im informacje i reklamy w ich ojczystym języku, co przyczyniło się do powstania tej innowacyjnej inicjatywy.

Redakcja: Kto tworzy gazetę?

Para miłośników podróży, która postanowiła połączyć swoje doświadczenie zawodowe, zdobyte zarówno w Polsce jak i w Hiszpanii, wraz ze swoją pasją.

Redakcja: Właśnie wyszedł pierwszy numer – opowiedzcie trochę jak on powstawał?

Pomysł gazety powstał w jednej chwili, a jak okazało się, już za moment trzymaliśmy w rekach nasze pierwsze wydanie. Od 10 listopada, do połowy grudnia, idea była już rozwinięta i działała. Ponieważ jesteśmy bardzo zgraną i pracowitą parą, której jak widać, nie brakuje również szczęścia i przychylności ludzi, bardzo szybko zdobiliśmy odpowiednią ilość reklamodawców, których zamówienia zapewniły pokrycie kosztów wydruku i dystrybucji. W tym miejscu chcemy im wszystkim serdecznie podziękować za okazane zaufanie, które pozwoliło nam na rozwój naszej idei.

Pewną ciekawostką jest również to, że pierwszy numer Polska Costa to jednocześnie pierwsza gazeta polska wydana w Hiszpanii. Co potwierdziliśmy, sprawdzając historię publikacji w narodowej bibliotece hiszpańskiej.

W gazecie znajdziesz nie tylko reklamy polskich firm, ale również ciekawe regionalne artykuły, źródło:polska-costa.com

Redakcja: Z jakim odbiorem spotkała się Wasza gazetka?

Jest nam niezmiernie miło, bo jak okazuje się nasza gazeta została przyjęta bardzo ciepło zarówno przez Polaków mieszkających na Costa Blanca jak i Polaków mieszkających w Polsce i innych zakątkach Europy. Oczywiście gazeta w formie drukowanej dostępna jest obecnie na Costa Blanca, ale jej wersja elektroniczna dostępna bez ograniczeń cieszy się dużą czytelnością na dużo szerszym terenie.

Otrzymujemy bardzo dużo ciepłych słów zarówno od czytelników jak i polskich przedsiębiorców, którzy są chętni wspierać nasz pomysł dostarczania treści dla Polaków.

Redakcja: Jakie tematy zamierzacie poruszać w gazetce?

Chcemy, aby nasza gazeta była przydatna, dlatego planujemy umieszczać artykuły, które pomogą Polakom przyjeżdżającym do Hiszpanii tutaj sprawnie funkcjonować. Dlatego chcemy, aby zawsze był jakiś dział informacji przydatnych. Pragniemy również, aby Polacy w Hiszpanii mogli cieszyć się pełnym jej urokiem, czyli także fiestą dlatego chcemy informować o wszystkich możliwych rozrywkach i imprezach dostępnych w naszej okolicy. Jest tak naprawdę szerokie pole do popisu i pisać możemy o wszystkim również proponując ciekawe miejsca do podróży, porady kulinarne itp.

Redakcja: Czy gazetkę zawsze będziecie kierować tylko do Polaków?

Naszą podstawową ideą jest tworzenie treści dla Polaków i tego chcemy się trzymać, ale ponieważ zauważyliśmy sporą ilość odwiedzin osób angielsko-języcznych na naszej stronie  www.polska-costa.com powstała jej wersja angielska, która już jest dostępna.

Redakcja: Jeśli przeprowadzimy kolejny wywiad za rok – gdzie planujecie być z waszym biznesem?

Nasza wizja jest bardzo szeroka, dlatego za rok chcielibyśmy już mieć w zasięgu całą Hiszpanię. Mamy nadzieję, że w przyszłym wywiadzie będziemy mogli oficjalnie potwierdzić to osiągnięcie.

Polska Costa oferuje również trochę rozrywki w formie krzyżowek, wykreślanek i lekcji hiszpańskiego. Przyjrzyj się dokładnie, znajdziesz tam również reklamę naszych portali, źródło: polska-costa.com

Redakcja: Jakie rady macie dla Polaków chcących zamieszkać w Hiszpanii i poprowadzić tutaj własny biznes? I jakie różnice zauważyliście w życiu tutaj między Polską a Hiszpanią?

Dla Polaków pragnących osiedlić się w Hiszpanii i rozpocząć własny biznes, zalecamy staranne zaznajomienie się z lokalnymi przepisami i procedurami biznesowymi. Warto również zdobyć umiejętność porozumiewania się w języku hiszpańskim, co ułatwi komunikację zarówno z klientami, jak i władzami. Istotne jest także zrozumienie kultury biznesowej i społecznej, aby skutecznie integrować się z miejscową społecznością. Różnice między Polską a Hiszpanią obejmują tempo życia, podejście do pracy i społeczne normy. Hiszpanie często cenią sobie relacje rodzinne i wolny czas, co może wpływać na elastyczność godzin pracy. Należy być gotowym na adaptację do tych subtelnych różnic i otwartym na lokalne zwyczaje, co z pewnością przyczyni się do sukcesu życiowego i biznesowego w Hiszpanii.

Na koniec chcielibyśmy tylko jeszcze dodać, że każdemu, kto ma marzenie spróbować życia i biznesu w Hiszpanii, serdecznie kibicujemy i z chęcią pomożemy w jego rozwoju reklamą na łamach naszego pisma. Tak od siebie możemy podpowiedzieć, że marzenia się nie spełniają, marzenia się spełnia! Trzeba tylko trochę wytrwałości, czego wszystkim życzymy.

Redakcja: Dziękujemy za wywiad. Życzymy powodzenia. Wszystkich zainteresowanych współpracą z Polska Costa zapraszamy na stronę internetową polska-costa.com

Poniżej znajdziesz archiwalne numery gazety hiszpańskiej dla Polaków:

3 komentarze do “Polska Gazeta na Costa Blanca (Pierwsza w Hiszpanii)”

 1. Czesc
  jest to bardzo dobry pomysl.
  Ja nazywam sie Henryk Fibich ( infohenrykmedia@gmail.com 1 416 528 8883 )
  Okolo rok temu zainwestowalem w male mieszkanie .
  Jestem bardzo zadowolony.
  Ostatnie 20 lat mieszkalem w Kanadzie a teraz zamierzam sie przeniesc na stale do Hiszpanii.
  Z zawodu bylem drukarzem przez 40 lat a ostatnie 7 lat spedzilem pracujac w szpitalu na Emergency ( pogotowiu). troche tez podrózowalem po stanach ( 7 lat w Californi) Panama, Costa Rica (robilismy film promocyjny dla tego kraju) Equador , Peru i Brazylia.
  Jednak Hiszpania przypadla mi do gustu najbardziej.
  Sadze ze wasza dzialalnosc jest bardzo potrzebna i zycze duzo sukcesow.
  To by bylo na razie.
  Pozdrawiam
  Heniek z Kanady

  Odpowiedz
 2. Cześć!

  Trzymam kciuki za nową gazetkę. Może uda mi się gdzieś na nią trafić, kiedy w lutym będę w Torrevieja. W ubiegłym roku kupiliśmy tam mieszkanie i na pewno będziemy wpadać raz na jakiś czas.

  Jestem nauczycielką hiszpańskiego i angielskiego i w bardzo dobrym stopniu posługuję się tymi językami. Ponadto kiedyś pracowałam dorywczo w lokalnej prasie mojego rodzinnego miasta, mam lekkie pióro i interesują kwestie szeroko pojętej kultury: literatury, filmu i muzyki. Mogę polecić ciekawe książki o Hiszpanii, zrecenzować film, podzielić się moją kolekcją hiszpańskojęzycznej muzyki – tłumaczę również teksty piosenek. Jestem posiadaczką tzw. lekkiego pióra (choć piszę raczej bezwzrokowo na klawiaturze), piszę wiersze – także po hiszpańsku i po angielsku.

  Powyższy akapit to oczywiście autopromocja 🙂
  Chętnie nawiążę z Wami współpracę, jeśli moje wyżej wspomniane lekkie pióro mogłyby się do czegoś przysłużyć.

  Pozdrawiam serdecznie,
  Izabela

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Pisali o nas

  wpChatIcon