Sprzedaż mieszkań na Costa Blanca (gdzie kupuje się najwięcej mieszkań)

Rynek mieszkań jest spory, ale odnotowujemy spadek sprzedaży

W trzecim kwartale 2023 roku, Alicante, Torrevieja i Orihuela były na czele sprzedaży nieruchomości w swojej prowincji, jak podaje Ministerstwo Mobilności, Transportu i Agendy Miejskiej, korzystając z danych z rejestrów nieruchomości. Prowincja Alicante odnotowała 12 597 sprzedaży domów od lipca do września, co stanowi spadek o 10,5% w porównaniu do 2022 roku. W samych tych trzech miastach sprzedano 4 602 domy, co stanowi 36,5% całkowitej sprzedaży. Włączając sprzedaż w Elche, Benidorm i Santa Pola, łączna liczba sprzedanych domów wynosi 6 426, co stanowi ponad połowę sprzedaży w prowincji (źródło: https://theleader.info/2023/12/31/alicante-torrevieja-and-orihuela-strengthen-their-leadership-in-home-sales/).

Poczytaj również wpis na temat kupna mieszkania w Hiszpanii.

Sprzedaż mieszkań w Alicante

Stolica, Alicante, odnotowała spadek na rynku nieruchomości z 5 058 sprzedaży w 2023 roku, co stanowi spadek o 13,7% w porównaniu do 5 835 w 2022 roku.

Przeczytaj również:

O Prowincji Alicante

Sprzedaż mieszkań w Torrevieja

Przewodząca w sprzedaży domów w regionie Vega Baja w Alicante, Torrevieja doświadczyła niewielkiego spadku do 5 532 sprzedanych domów w 2023 roku, w porównaniu do 5 891 w roku poprzednim. Zajmuje drugie miejsce w sprzedaży nowych budynków, z 516 sprzedanymi domami, z czego 210 w ostatnim kwartale.

Przeczytaj również:

Co zwiedzić w Torrevieja

Sprzedaż mieszkań w Orihuela

Jako kluczowy ośrodek nieruchomości w południowej części prowincji, Orihuela zajmuje trzecie miejsce pod względem sprzedaży z 3 641 transakcjami, co oznacza spadek o 8,5% w porównaniu do 2022 roku. Przewodzi w sprzedaży nowych domów, z 296 sprzedanymi w ostatnim kwartale i łącznie 552 w ciągu roku.

Przeczytaj również o:

Orihuela Costa

Sprzedaż mieszkań w Elche

W Elche sprzedano 873 domy w ostatnim kwartale i 2 631 w ciągu roku, co stanowi niewielki spadek o 2,7% w porównaniu do 2022 roku.

Sprzawdź jak dojechać:

Lotnisko w Elche

Sprzedaż mieszkań w Benidorm

W przeciwieństwie do trendu, Benidorm odnotował niewielki wzrost sprzedaży z 1 719 transakcjami w 2023 roku, w porównaniu do 1 704 w 2022 roku. Spośród nowo sprzedanych nieruchomości, 200 znajdowało się w Benidorm, z czego 120 sprzedaży miało miejsce w ostatnim kwartale.

Poczytaj więcej o tej miejscowości:

Benidorm

Sprzedaż mieszkań w Santa Pola

Santa Pola, wioska rybacka, zgłosiła 1 447 sprzedaży, co oznacza znaczący spadek o 19,52% w porównaniu do 1 798 w tym samym okresie 2022 roku.

A jak wyglądają inne gminy?

Pilar de la Horadada, El Campello, Dénia, Xàbia i Mutxamel również odnotowały znaczącą sprzedaż nowych nieruchomości, z czego Pilar de la Horadada miała 241 sprzedaży, co jest czwartym najwyższym wynikiem w prowincji.

Sprawdź inne miejscowości:

Villayosa

Cartagena

Tabarca

Jak sytuacja dla porównania przedstawia się w Polsce?

Na przykładzie Gdańska, które tak jak hiszpańskie Alicante oferuje mieszkańcom dostęp do morza zobaczyć można liczne podobieństwo choćby pod względem liczby dostępnych mieszkań. Jak wynika z danych serwisu Rynekpierwotny.pl aktualnie stolica Trójmiasta oferuje na sprzedaż 4263 mieszkania, stanowi to spadek o 23% rok do roku.
Średnia cena mieszkań w Gdańsku to natomiast 14 742 zł za mkw, jest to wzrost aż o 26% względem ubiegłego roku. Nic także nie wskazuje na to, aby ceny miały się zatrzymać.

Wzrost sprzedaży mieszkań w Hiszpanii

Te i wiele innych czynników na polskim rynku nieruchomości przyczynia się do dużego zainteresowania zagranicznym rynkiem nieruchomości, zwłaszcza hiszpańskim, który często oferuje niższe ceny wymarzonych mieszkań w porównaniu z tymi budowanymi w Polsce. Takie oferty znaleźć można pod linkiem https://rynekpierwotny.pl/pod-inwestycje/za-granica/.

Dodaj komentarz

Pisali o nas

    wpChatIcon