Czy w Torrevieja jest bezpiecznie? Jak zadbać o swoje bezpieczeństwo


W maju 2022 roku finał miała sprawa międzynarodowej szajki, w którą zamieszane było aż 43 osoby.  250 funkcjonariuszy z użyciem nowoczesnej technologii specjalistycznych dronów dokonało nalotów na ponad 30 mieszkań w Murcji i Alicante. Jak się okazało, ich przywódca miał willę w Torrevieja.  43 aresztowane osoby to obywatele Wielkiej Brytanii, Irlandii, Hiszpanii, Kolumbii, Maroka i Peru (źródło).  Pojawiają się zatem pytania o bezpieczeństwo w Torrevieja.

Ankieta na temat bezpieczeństwa w Torrevieja

Ankieta na temat bezpieczeństwa w Torrevieja, źródło: numbeo.com

W specjalnej ankiecie dotyczącej bezpieczeństwa w Torrevieja, jej mieszkańcy odpowiedzieli, że czują się względnie bezpiecznie w mieście. Co prawda zauważono, że ilość drobnych przestępstw wraca, to jednak nie doświadczysz tutaj przemocy na poziomie etnicznym czy narodowościowym.

Przeczytaj więcej: narodowości w Torrevieja

Zauważono, że wśród potencjalnego zagrożenia możesz mieć tutaj do czynienia z aktami wandalizmu na nieruchomościach, a także korupcją.

Najpopularniejszymi przestępstwami w Torrevieja są jednak te najbardziej popularne na świecie. Kradzieże i oszustwa to nic dziwnego nie tylko w Hiszpanii. Poniżej prezentujemy Ci listę najpopularniejszych przestępstw nie tylko w Torrevieja, ale i w całej Hiszpanii oraz wskazówki, jak się przed nimi zabezpieczyć.

Kradzieże i kieszonkowcy w Torrevieja

Możesz łatwo uniknąć stania się ofiarą przestępstw ulicznych, po prostu nie sprawiając, że wyglądasz jak turysta.

Hiszpanie ubierają się elegancko, więc noszenie szortów w dowolnym miejscu niż na plaży natychmiast uświadomi mieszkańcom, że jesteś turystą – unikaj tego.

Nadmierna biżuteria, drogie aparaty fotograficzne i oczywiste pokazy bogactwa również sprawią, że będziesz przyciągał przestępców. Staraj się ubierać jak miejscowi, w swobodny, wygodny strój.

Oto kilka prostych sposobów, aby pokazać, że jesteś czujny na zagrożenie ze strony kieszonkowców, co często wystarcza, aby ich odstraszyć:

 • Noś torbę przed sobą, blisko ciała, gdy jesteś w transporcie publicznym lub w zatłoczonych miejscach
 • Trzymaj portfel w przedniej kieszeni i od czasu do czasu przeczesuj go dłonią, aby upewnić się, że nadal tam jest
 • Nigdy nie odkładaj toreb ani bagażu, chyba że możesz mieć je na oku.
 • Nawet jeśli zgubiłeś się, zachowaj pewność siebie.
 • Noś tylko to, czego potrzebujesz na dany dzień, aby zminimalizować potencjalne straty. Trzymaj swoje kosztowności oddzielnie, zamiast wyrzucać je wszystkie do plecaka jak starannie zapakowany prezent dla potencjalnych złodziei.

Wskazówka: Numer alarmowy, pod który należy zadzwonić w Hiszpanii, to 112.

Najczęstsze oszustwa w Hiszpanii

Zapoznaj się z typowymi taktykami i technikami oszustów, z którymi możesz się spotkać. 

 • Kobiety oferujące kwiaty chcą albo wyłudzić od ciebie kilka euro, albo kieszonkowe, nawet gdy udajesz że nie zwracasz na nie uwagi.
 • Jeśli ktoś oferuje oczyszczenie ptasiej kupy z pleców, odejdź. Podczas gdy „pomagają” posprzątać bałagan, będą próbowali oskubać cię kieszonkowcy
 • Ścisk w drzwiach metra, schodach ruchomych i liniach autobusowych jest wykorzystywany, aby utrzymać Cię w bezruchu i rozpraszać uwagę wystarczająco długo, aby sięgnąć po twoją torbę.
 • Uważaj na fałszywych tajnych policjantów, którzy z fałszywym dowodem tożsamości próbują zastraszyć lub zmylić podróżnych jakimiś fikcyjnymi historiami. Poproszą o twoje dokumenty i spróbują nakłonić cię do przekazania portfela do „weryfikacji”.

Jeśli natkniesz się na fałszywych policjantów:

 • Nie bądź zbyt nerwowy, ponieważ wiadomo, że mogą uciec się do przemocy
 • Grzecznie poproś o ponowne okazanie dowodu osobistego, a jeśli będą się upierać, poproś o pójście na najbliższy posterunek policji przed przekazaniem czegokolwiek
 • Nigdy nie wsiadaj z nimi do samochodu.

Odczytywanie danych z kart (Card skimming) w Torrevieja

Urządzenia do odczytywania danych z kart stają się powszechne w Hiszpanii, w bankomatach oraz w niektórych nieuczciwych sklepach i kawiarniach. Urządzenia do skimmingu w bankomatach są dość łatwe do wykrycia – jeśli tylko ich szukasz i zwykle są przymocowane na górze oryginalnego gniazda kart, wystając niezgrabnie z urządzenia.

Techniki odczytywania danych z karty, wykryte w Tesco, źródło: Flickr

Przekazując karty, aby zapłacić za posiłek lub towar, nie spuszczaj ich z oczu. Wystarczy sekunda, aby ktoś nieuczciwy zebrał wszystkie dane z Twojej karty.

Wskazówka – prowadź oddzielne konto do płacenia podczas pobytu w Torrevieja.

Przestępczość drogowa w Hiszpanii

W Hiszpanii należy pamiętać, że istnieją gangi próbujące oszukać turystów, które od czasu do czasu celują w wypożyczone samochody lub samochody z zagranicznymi tablicami, szczególnie te holujące przyczepy kempingowe.

Ich podejście jest subtelne. Będą próbowali przekonać cię do zatrzymania, wskazując, że coś jest nie tak z twoim samochodem lub że uszkodziłeś ich pojazd. Kiedy zatrzymasz się, aby się przyjrzeć, albo na siłę cię okradną, albo wymkną się z czymkolwiek, co mogą złapać, gdy jesteś zajęty patrzeniem pod maskę. Niektórzy z tych wichrzycieli będą czekać na postojach, przebijając opony i podążając za ofiarami w dół drogi, aż zatrzymają się, aby je zmienić.

Jeśli to możliwe, unikaj zatrzymywania się na odizolowanych odcinkach dróg w Hiszpanii, szczególnie w nocy. Zjazdy z lotniska w Maladze i okolicznych autostrad są znanymi celami dla tych gangów, a także autostrady AP7 między Barceloną a granicą francuską.

Zachowania antyspołeczne w Hiszpanii

Wrogość wobec podróżnych z powodu nadmiernej turystyki jest coraz większym problemem w całej Europie. W 2011 roku rada miasta Barcelona musiała wywiesić plakaty, wzywające do zaprzestania antyspołecznych zachowań. Napisana w języku angielskim i francuskim kampania była skierowana do turystów, wzywając ich, aby nie oddawali moczu w miejscach publicznych, nie kupowali od ulicznych sprzedawców, nie pili w miejscach publicznych ani nie uzyskiwali usług seksualnych.

Zachowując większą ostrożność, możesz pomóc rozwiązać problem przyszłym odwiedzającym i mieszkańcom.

Palenie w zamkniętych pomieszczeniach ogólnodostępnych jest zabronione.

Terroryzm w Hiszpanii

Baskijska separatystyczna grupa ETA, założona w 1959 r., ogłosiła trwałe zawieszenie broni w swojej kampanii terrorystycznej na rzecz niepodległego Kraju Basków w styczniu 2011 r. i formalnie została rozwiązana w 2018 r., co oznaczało koniec przemocy, która spowodowała śmierć ponad 800 osób.

Hiszpański rząd pozostaje nieufny wobec grupy separatystycznej, a niektórzy politycy twierdzą, że wpływy ETA są nadal żywe w północnych obszarach Hiszpanii.

ETA wykorzystywała przede wszystkim ukierunkowane ataki na osoby lub organizacje, a nie na cywilów. Jednak turyści zostali wciągnięci w ataki w przeszłości, a nawet odległe lub fałszywe ataki spowodowały poważne opóźnienia i zakłócenia w planach podróży.

Chociaż zagrożenie przemocą międzyprowincjonalną jest zmniejszone, Hiszpania pozostaje zagrożona atakami terrorystycznymi.

Do zamachów bombowych na pociągi w Madrycie w 2004 roku, w których zginęły 192 osoby, przyznała się grupa reprezentująca Al-Kaidę. W 2008 roku policja aresztowała 11 mężczyzn, którzy rzekomo planowali przeprowadzenie serii samobójczych ataków w całej Barcelonie.

Najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, to być na bieżąco z ostrzeżeniami i zaleceniami rządu oraz postępować zgodnie z odpowiednimi poradami.

Niepokoje społeczne w Hiszpanii

Pandemia COVID-19 wpędziła wiele krajów europejskich w chaos i nie jest jasne, jakie będą tego długoterminowe skutki. Hiszpania doświadczyła okresów niepokojów społecznych, a wraz z niepokojami zamieszki i demonstracje są powszechne.

Niepokoje polityczne w regionie Katalonii doprowadziły do dużych demonstracji, które często stają się gwałtowne. Pozostań na bieżąco, czytając lokalne wiadomości.

Ogólnie rzecz biorąc, Hiszpania to bezpieczny kraj i jest bardzo małe zagrożenie dla ostrożnych podróżników. Kieruj się zdrowym rozsądkiem, bądź na bieżąco z lokalnymi wiadomościami i mediami, a będziesz miał bezpieczny, przyjemny czas w Hiszpanii.

Po za tym warto poczytać fora z których dowiesz się, że czasem to właśnie turyści powodują większe zagrożenie niż lokalni mieszkańcy. Torrevieja, jak i cała Hiszpania, to bezpieczny kraj i nie ma co się martwić na zapas.

Dodaj komentarz