Pogoda w Torrevieja przez cały rok


Bieżącą pogodę w Torrevieja zawsze możesz sprawdzić na naszej stronie głównej. W tym artykule opiszemy Ci średnioroczną pogodę w Torrevieja.

Lata w Torrevieja są ciepłe, parne i przeważnie bezchmurne, zimy długie, zimne, wietrzne i częściowo pochmurne, a przez cały rok jest sucho. W ciągu roku temperatura zazwyczaj waha się od 6°C do 30°C i rzadko jest poniżej 2°C lub powyżej 32°C.

Biorąc pod uwagę plaże/baseny, najlepszą porą roku na odwiedzenie Torrevieja w celu spędzenia czasu w gorącym klimacie jest okres od końca czerwca do początku września.

Pogoda w Torevieja,
Pogoda w Torevieja, miesiąc po miesiącu, źródło: weatherspark.com

Temperatura w Torrevieja

Gorący sezon trwa 3 miesiące, od 21 czerwca do 22 września, ze średnią dzienną wysoką temperaturą powyżej 26.7°C (80°F). Najgorętszym miesiącem w roku w Torrevieja jest sierpień, ze średnią temperaturą wysoką 29.4°C (85°F) i niską 22.2°C (72°F).

Pora chłodna trwa 4 miesiące, od 23 listopada do 22 marca, ze średnią dzienną wysoką temperaturą poniżej 18.9°C (66°F). Najzimniejszym miesiącem w roku w Torrevieja jest styczeń, ze średnią niską temperaturą 6.7°C (44°F) i wysoką 16.1°C (61°F).

Średnie temperatury w Torrevieja
Średnie temperatury w Torrevieja, źródło: weatherspark.com

Na poniższym rysunku przedstawiono zwartą charakterystykę średnich temperatur godzinowych z całego roku. Oś pozioma to dzień roku, oś pionowa to godzina, a kolor to średnia temperatura dla danej godziny i dnia.

Godziny w których jest ciepło/chłodno w Torrevieja, źródło: weatherspark.com

Zachmurzenie w Torrevieja

W Torrevieja, średni procent nieba pokrytego chmurami doświadcza znacznych wahań sezonowych w ciągu roku.

Najbardziej pogodna część roku w Torrevieja zaczyna się około 14 czerwca i trwa przez 2,6 miesiąca, kończąc się około 3 września.

Najbardziej przejrzystym miesiącem w roku w Torrevieja jest lipiec, podczas którego średnio niebo jest czyste, przeważnie czyste lub częściowo zachmurzone przez 90% czasu.

Bardziej pochmurna część roku zaczyna się około 3 września i trwa przez 9,4 miesiąca, kończąc się około 14 czerwca.

Najbardziej pochmurnym miesiącem w roku w Torrevieja jest październik, podczas którego średnio niebo jest zachmurzone lub przeważnie zachmurzone przez 43% czasu.

Wilgotność powietrza i opady w Torrevieja

Dzień mokry to taki, w którym występuje co najmniej 0,04 cala opadu ciekłego lub równoważnego cieczy. Szansa na wystąpienie dni mokrych w Torrevieja zmienia się w ciągu roku.

Pora deszczowa trwa 8,4 miesiąca, od 12 września do 24 maja, z ponad 8% szansą, że dany dzień będzie dniem mokrym. Miesiącem z największą liczbą dni mokrych w Torrevieja jest październik, ze średnią 4,5 dnia z co najmniej 0,04 cala opadów.

Pora sucha trwa 3,6 miesiąca, od 24 maja do 12 września. Miesiącem z najmniejszą liczbą dni mokrych w Torrevieja jest lipiec, ze średnią liczbą 0,7 dni z co najmniej 0,04 cala opadów.

Wśród dni mokrych rozróżnia się te, w których wystąpił sam deszcz, sam śnieg lub mieszanka tych dwóch rodzajów opadów. Miesiącem z największą liczbą dni z samym deszczem w Torrevieja jest październik, ze średnią 4,5 dnia. W oparciu o tę kategoryzację, najczęstszą formą opadów w ciągu roku jest sam deszcz, z najwyższym prawdopodobieństwem 16% w dniu 17 listopada.

wilgotność powietrza w Torrevieja
Prawdopodobieństwo większej wilgotności powietrza w Torrevieja

Aby pokazać zmienność w obrębie miesięcy, a nie tylko sumy miesięczne, pokazujemy opady skumulowane w przesuwanym 31-dniowym okresie skupionym wokół każdego dnia roku. Torrevieja doświadcza pewnej sezonowej zmienności w miesięcznych opadach.

Najbardziej deszczowy okres w roku trwa 8,8 miesiąca, od 3 września do 28 maja, z przesuwanym 31-dniowym okresem opadów wynoszącym co najmniej 0,5 cala. Miesiącem z największą ilością opadów w Torrevieja jest październik, ze średnią opadów 1,3 cala.

Bezdeszczowy okres w roku trwa 3,2 miesiąca, od 28 maja do 3 września. Miesiącem z najmniejszą ilością opadów w Torrevieja jest lipiec, ze średnią opadów 0,1 cala.

Opady deszczu w Torrevieja, źródło: weatherspark.com

Poziom komfortu wilgotnościowego określamy na podstawie punktu rosy, ponieważ decyduje on o tym, czy pot odparowuje ze skóry, chłodząc w ten sposób ciało. Niższy punkt rosy sprawia wrażenie bardziej suchego, a wyższy punkt rosy – bardziej wilgotnego. W przeciwieństwie do temperatury, która zazwyczaj znacznie różni się w nocy i w dzień, punkt rosy zmienia się wolniej, więc choć temperatura może spaść w nocy, po parnym dniu zazwyczaj następuje parna noc.

W Torrevieja występują ekstremalne sezonowe różnice w odczuwalnej wilgotności powietrza.

Najbardziej parny okres w roku trwa przez 4,0 miesiące, od 8 czerwca do 9 października, w tym czasie poziom komfortu jest parny, uciążliwy lub mizerny przez co najmniej 21% czasu. Miesiącem z największą liczbą parnych dni w Torrevieja jest sierpień, z 24.6 dniami, które są parne lub gorsze.

Najmniej parny dzień w roku to 27 lutego, kiedy parne warunki są praktycznie niespotykane.

Pogoda odczuwalna w Torrevieja, źródło: weatherspark.com

Słońce i długości dni w Torrevieja

Długość dnia w Torrevieja zmienia się w ciągu roku. W 2022 r. najkrótszy dzień to 21 grudnia, z 9 godzinami i 32 minutami światła dziennego; najdłuższy dzień to 21 czerwca, z 14 godzinami i 48 minutami światła dziennego.

Długość dni w Torrevieja, źródło: weatherspark.com

Temperatura wody w Torrevieja

Torrevieja jest położona w pobliżu dużego zbiornika wodnego (morza i dużego jeziora). W tej części przedstawiono średnią temperaturę powierzchni wody na całym obszarze.

Średnia temperatura wody podlega znacznym wahaniom sezonowym w ciągu roku.

Pora roku z cieplejszą wodą trwa przez 2,7 miesiąca, od 6 lipca do 28 września, ze średnią temperaturą powyżej 23.3°C (74°F). Miesiącem w roku z najcieplejszą wodą w Torrevieja jest sierpień, ze średnią temperaturą 25.6°C (78°F).

Pora roku z chłodniejszą wodą trwa przez 4,5 miesiąca, od 11 grudnia do 27 kwietnia, ze średnią temperaturą poniżej 16.7°C (62°F). Miesiącem w roku w Torrevieja z najchłodniejszą wodą jest luty, ze średnią temperaturą 14.4°C (58°F).

Temperatura wody w Torrevieja, źródło: weatherspark.com

Dodaj komentarz