Turystyka w Hiszpanii – rekordowa liczba turystów

Hiszpania jest jednym z najpopularniejszych krajów turystycznych na świecie, słynącym z pięknych plaż, słońca, pysznej kuchni i bogatej kultury. W 2019 roku kraj ten przyciągnął ponad 83,7 miliona turystów, co było rekordową liczbą. Mimo pandemii COVID-19, w lipcu 2022 roku liczba zagranicznych turystów przekroczyła poziom sprzed czterech lat. W tym artykule zbadamy, dlaczego Hiszpania jest tak atrakcyjnym miejscem do wypoczynku i jakie są najchętniej odwiedzane miejsca. Będziemy też mieli szansę przyjrzeć się statystykom turystycznym z 2022 roku, by poznać preferencje turystów.

Turystyka w Hiszpanii – Co warto zobaczyć w Hiszpanii


Hiszpania słynie z wspaniałych krajobrazów, klimatu, kultury, i rozmaitej kuchni. W ostatnim czasie Hiszpania bije rekordy pod względem turystyki, co może być dla nas zachętą do skorzystania z usług hiszpańskiej branży turystycznej. W lipcu br. Półwysep Iberyjski odwiedziło ponad 10 milionów turystów, którzy podczas wakacji wydali w sumie prawie 14 mld euro. W ten sposób, już od początku roku zagraniczni turyści wydali w Hiszpanii prawie 60 miliardów euro.

Jednym z powodów sukcesu hiszpańskiej turystyki jest piękno krajobrazów, miast, plaż, i wysp. Hiszpania oferuje szeroki wachlarz atrakcji turystycznych dla każdego, zarówno dla miłośników sportów wodnych jak i osób szukających wypoczynku. Barcelonę czy Madryt muszą odwiedzić ci, którzy cenią sobie historię, kulturę, i sztukę. Inni upodobani zadowoleni będą z sielankowej atmosfery najpiękniejszych hiszpańskich plaż lub klimatu na Balearach i Kanarach. Hiszpania to również raj dla tych, którzy lubią kręgielnię i kasyno. Jak widać, każdy znajdzie coś dla siebie.

Hiszpania, oprócz klimatu i atrakcji turystycznych, jest znana również z różnorodności kulinarnych. W każdym regionie panują tradycje kulinarne, które stanowią istotną część kultury. Zamówienie tradycyjnego tapasa, kieliszka Sangrii, bądź też orzeźwiającego gazpacho to dobrze znany smak i zapach Hiszpanii. Hiszpania to również raj dla miłośników wina. Jako jedno z czołowych krajów w produkcji i eksportacji wina, wysokiej jakości i różnorodności smaków nie brakuje. Hiszpańska kuchnia zadowoli nawet najbardziej wymagające podniebienia.

Oprócz piękna krajobrazów, klimatu i kuchni, Hiszpania to idealne miejsce do odpoczynku i relaksu. Chodzenie po malowniczych uliczkach, leżenie na plaży, czy długie wieczory z tapasami i winem – to wszystko sprawia, że można zapomnieć o codziennych problemach. Hiszpański styl życia to życie bez pośpiechu, z długimi siestami i wspaniałym klimatem, którym można cieszyć się przez wiele dni w roku.

Podsumowując, Hiszpania to miejsce, które każdy powinien odwiedzić. Piękne krajobrazy, kultura, wspaniałe jedzenie, i atmosfera, to tylko kilka powodów, dla których Hiszpania staje się ulubionym miejscem wakacyjnym wielu osób. Mimo pandemii, branża turystyczna Hiszpanii bije rekordy, a zagraniczni turyści wydali prawie 60 miliardów euro od początku roku. Warto zatem zaplanować swój wyjazd i wyruszyć w długą podróż po sercu Hiszpanii.

Turystyka w Hiszpanii – dane statystyczne

W lipcu 2022 roku Hiszpanię odwiedziło o 2,6% więcej turystów z zagranicy niż w tym samym miesiącu w 2019 roku, a ponad 11% więcej niż w 2020 roku. Najwięcej turystów pochodziło z Wielkiej Brytanii, którzy stanowili ponad 2 miliony ludzi. Francuzi i Niemcy byli kolejnymi dużymi grupami, liczącymi odpowiednio 1,6 i 1,1 miliona turystów. Wśród przyjezdnych zagranicznych turystów najchętniej wyjeżdżają na Baleary (np. Majorka, Minorka i Ibiza), Katalonię (z Barceloną i Costa Brava) i Andaluzję (ma słynne flamenco). W lipcu 2022 roku turystów z zagranicy przyciągnęły też miejsca takie jak Valencia, Wspólnota Madrycka i Wyspy Kanaryjskie.

Polacy w Hiszpanii – dane statystyczne

W poprzednim roku ponad milion i pół mieszkańców Polski odwiedziło Hiszpanię, co oznacza wzrost liczby turystów o prawie połowę w porównaniu z rokiem wcześniejszym. Polacy stanowili około 2,5% wszystkich zagranicznych turystów. Średni czas pobytu w Hiszpanii wynosił 7,4 dnia, a średnie wydatki na turystę wynosiły około 1367 euro na całym wakacyjnym pobycie (około 185 euro dziennie).

Dlaczego Hiszpania tak bardzo przyciąga turystów? Otóż, Hiszpania to kraj, który oferuje wiele atrakcji. Z jednej strony, krajobrazy, lasy, piękne plaże, jaskinie, wulkany i pustynie przyciągają miłośników natury. Z drugiej strony, każdy ma szansę odkryć legendy kręcące się wokół miast, zamków, pałaców i innych obiektów kultury. Do tego dochodzą pyszne jedzenie i wina, gwarantowane słońce oraz miła i otwarta postawa mieszkańców kraju, co sprawia, że wypoczynek staje się kompletnie udany.

Hiszpania ma wiele do zaoferowania dla turystów. Słońce, plaże, dzikie krajobrazy, bogata kultura, pyszne jedzenie i wina to tylko niektóre z powodów, dla których ludzie z całego świata chcą tu przyjechać. Pomimo trudności związanych z pandemią, w lipcu 2022 roku Hiszpania przyciągnęła jeszcze więcej turystów niż w 2019 roku. Bez wątpienia jest to miejsce, które warto odwiedzić, i miejmy nadzieję, że wkrótce będzie jeszcze bardziej otwarte na turystów z całego świata.

Dodaj komentarz

Pisali o nas

    wpChatIcon