Czy Torrevieja grozi trzęsienie ziemi?


22 września 2022 r. w okolicach Torrevieja miało miejsce trzęsienie ziemi o mocy 2.7 w skali Richtera.

Czy to częste zjawisko? Sprawdź mapę ostatnich trzęsień ziemi w Hiszpanii.

Hiszpańska ziemia trzęsie się raz na dobę

Nie wszyscy wiedzą, że rozległe obszary Półwyspu Iberyjskiego stanowią część „gorącej strefy” aktywności aktywności sejsmicznej ze względu na coraz większą bliskość płyt tektonicznych, wpływ, jaki ma to na linie uskoków oraz specyficzne właściwości terenu

Czy Torrevieja grozi trzęsienie ziemi? Mapa aktywności sejsmicznej w Hiszpanii, źródło: Nationale Geographic Institute

Trzęsienie ziemi w Torrevieja

389 ofiar śmiertelnych i 377 rannych, nie licząc ogromnych zniszczeń – to bilans trzęsienia ziemi w okolicy Torrevieja, które niemal zrównało miasto z ziemią 21 marca 1829 roku o godzinie 18:10, sięgając siły rzędu 6.6 w skali Richtera.

Chociaż miastem, które najbardziej ucierpiało tego dnia było Almoradi, trzęsienie przeszło do historii jako „Trzęsienie ziemi Torrevieja”  ze względu na najbliższy uskok.

Torrevieja leży w okolicy 3 uskoków, które do dziś są sejsmicznie aktywne: Benejuzar-Benijofar, Guardamar del Segura i właśnie Torrevieja. Trzęsienie spowodowało też to, że wybrzeże prowincji Alicante zapadło się wtedy o 10 metów. Blisko 3 tysiące domów zostało kompletnie zniszczonych, a niemal 2 400 poważnie uszkodzonych.

Czy można było przewidzieć tragedię? W przedziale czasowym między 13 września 1828 a feralnym dniem marca 1829 odnotowano w sumie ponad 200 wstrząsów. Ale ówczesne możliwości technologiczne nie pozwalały na wczesne ostrzeżenia i ewakuację mieszkańców regionu.

Dwa trzęsienia ziemi w Hiszpanii – Costa Blanca staje się najbardziej dotkniętym regionem kraju, źródło: The Olive Press

System ostrzegania przed trzęsieniami ziemi

W roku 2007, w Hiszpanii powstał projekt Topo-Iberia, którego zadaniem było stworzenie sieci 80 stacji sejsmologicznych w całym kraju, każda w odległości 60km od siebie. Rejestrują i analizują one  wszystkie wstrząsy i tąpnięcia, zarówno powierzchniowe, jak i pochodzące z wnętrza ziemi. Badania dotyczą także wcześniejszych trzęsień, które nawiedziły Półwysep Iberyjski. Oczywiście, nie da się poznać źródeł katastrofy choćby właśnie z roku 1829, ale nowy projekt ma pomóc badaczom również typowanie dokładnych lokalizacji obszarów wyjątkowo narażonych na niebezpieczeństwo i zapobieganie mu.

Trzęsienia ziemi w mieście Torrevieja i w bezpośrenich okolicach zdarzają się bardzo często, niemal każdego tygodnia. Na szczęście, większość z nich nie jest odczuwalna, albo nie jest zauważalna. Ostatnie odnotowane trzęsienie miało miejsce kilka dni temu, bo 6 maja 2022 o godzinie 01:39 w nocy, a jego siła wyniosła zaledwie 1.4 w skali Richtera. Epicentrum trzęsienia było jezioro La Mata.

Najczęściej nie odczuwamy trzęsień, bo nie mają one takiej siły. Te silniejsze, bardziej znaczące odnotowano rok temu w okolicach Alcoy – siła 3.3, Guardamar – 2.6 i Jacarilla – 2.9, dwa lata temu Algorfa – 2.4, Bigastro – 3.0 i trzy lata temu Guardamar del Segura – 3.3, Abanilla – 4.0 i ponownie Bigastro – 2.8.

Eksperci z Instytutu Kartografi w Walencji stworzyli mapę aktywności sejsmologicznej w regionie, pokrywającym całą Vega Baja. Okazuje się, że najbardziej zagrożonymi regionami są właśnie południe prowincji Alicante. Ta mapa ma służyć lokalnym władzom i służbom szybkiego reagowania do opracowywania i przewidywania kolejnych wstrząsów, a także szybkiego zapobiegania ich potencjalnym skutkom. Jak na razie, odnotowywane wstrząsy nie są, zdaniem ekspertów, powodem do paniki, ale jednocześnie nie wykluczają oni powtórki z historii.

Wstrząsy i trzęsienia odnotowywane ostatnio w regionie miasta Torrevieja wskazują na to, że nie możemy wykluczyć w najbliższej przyszłości trzęsienia o tej samej mocy lub silniejszego od tego z roku 1829.

Sto trzęsień ziemi w roku w prowincji Alicante

Każdego roku, w regionie Costa Blanca, a dokładniej – w prowincji Alicante odnotowuje się około stu trzęsień ziemi rocznie, czyli wstrząs co 4 dni. Służby ratunkowe przechodzą odpowiednie szkolenia i symulacje, które mają chronić mieszkańców miasta Torrevieja i okolic na wypadek trzęsienia o sile w granicach 6 w skali Richtera. Do ćwiczeń używa się m.in.:  danych z sierpnia 2018, kiedy to wstrząsy  dotknęły miasto Crevillent, a także San Miguel de Salinas i częściowo miasto Torrevieja.

Według oficjalnych danych, trzęsienia ziemi w Hiszpanii o sile większej niż 7 w skali Richtera zdarzają się co 150-175 lat, wstrząsy o sile ponad 6 – raz na 30 lat, ponad 5 – co 10 miesięcy, ponad 4 – raz na 22 dni, ponad 3 – co 40 godzin, a ponad 2 – co 15 godzin.

Dodaj komentarz