Skąd się wzięła nazwa Torrevieja


Torre Vieja – mieszkamy w cieniu Starej Wieży

Nazwa każdego miasta, a nawet nasze nazwiska mają swoją genealogię. Pochodzenie takiego czy innego słowa sięga korzeniami czasem wielu wieków wstecz. Niektóre dzisiaj brzmią zabawnie, niewiarygodnie, ale legendy są legendami i z nimi się nie dyskutuje.

Wierzymy, że Wars i Sawa stworzyli Warszawę. W drodze do Częstochowy miasto znika nam z oczu co jakiś czas, czyli „często się chowa”. Kraków wziął swoją nazwę od księcia Kraka lub ptaka kraka (wtedy tak nazywano kruka). Ale skąd się wzięła nazwa miasta Torrevieja?

Torrevieja znaczy „Stara Wieża”

Akurat w tym przypadku wytłumaczenie jest najprostsze z możliwych. W dosłownym tłumaczeniu Torrevieja znaczy „Stara Wieża” (torre + vieja).

W tym przypadku nie ma sensu zbytnio zagłębiać się w hitorię Hiszpanii, ale zdajmy sobie sprawę z tego, że do roku 1500 Morzem Śródziemnym władali piraci z Francji, Włoch czy nawet odległej Anglii. Później, Imperium Ottomańskie sprawowało władzę nad Hiszpanią i pojawili się znani ze swojego okrucieństwa piraci z Turcji i Algierii. Żadna nadmorska osada nie była bezpieczna i każda narażona była na grabieże, mordy i porwania jej mieszkańców, którzy później sprzedawani byli jako niewolnicy.

Kolejny władca Hiszpanii, Filip III, postanowił rozprawić się z najeźdźcami i wyrzucił ponad 500 tysięcy Maurów do Afryki, ale wielu z nich postanowiło się zemścić i dołączyło do piratów. Król nie miał wyjścia, musiał skupić się insfrastrukturze obronnej wybrzeża. Dziesiątki wież obronnych postały od granicy z Francją po Kadyks i stały się częścią sieci już istniejących fortyfikacji. Jedną z nich była właśnie wieża w Torrevieja.

Wieże działały na bardzo prostej zasadzie. Jeśli z jednej z ich zauważono wrogie statki, rozpalano ogień, który z kolei zauważali obrońcy wybrzeża na kolejnej wieży. Szacuje się, że taki system powiadamiania był w stanie ostrzec wszystkie posterunki od Kadyksu do francuskiej granicy w ciągu trzech godzin. A to oznaczało niemal natychmiastową gotowość do militarnej obrony.

Do roku 1802 Torrevieja istaniała na mapie Hiszpanii tylko jako wieża zwiadowczo-obronna i zaledwie kilka chat obsługujących ją pracowników.

W roku 1803 król Karol IV podpisał dekret, na mocy którego właśnie miastu Torrevieja zlecono nadzór nad wydobywaniem soli w pobliskiej La Mata i wtedy właśnie osada zaczęła się rozrastać.

W 1829 roku miasto zostało zniszczone przez trzęsienie ziemi. Upadła też historyczna wieża, ale jego ówcześni mieszkańcy odbudowali swoje domostwa, a także zbiorniki wodne, z których znów zaczęto wydobywać sól.

W roku 1931, król Alfons XIII nadał Torrevieja prawa miejskie.

Dzisiaj, wieża, która dała nazwę miastu nie istnieje. Ale ponieważ istniały jej fundamenty, miasto postanowiło odtworzyć zabytek, dziś znany jako Torre del Moro przy Avenida Alfred Nobel.

Dodaj komentarz