Pożary w Hiszpanii – czy Torrevieja jest bezpieczna?


Na Półwyspie Iberyjskim wybuchły dzikie pożary, a połowa Portugalii została objęta alarmem pogodowym.

Tymczasem ciągła susza przyczyniła się również do najgorszej od trzech dekad inwazji szarańczy na Sardynii.

Fala upałów spowodowała, że temperatury w Hiszpanii i Portugalii wzrosły do 113 stopni Fahrenheita w środę (45 stopni Celsjusza), zbliżając się do rekordowych poziomów. Najgorętszy dzień, jaki kiedykolwiek odnotowano w Portugalii, to 117 stopni Fahrenheita w 2003 roku.

Ponad 20 dzikich pożarów płonęło w Portugalii i Hiszpanii, a około połowa Portugalii została objęta czerwonym, czyli ekstremalnym, alertem pogodowym. Tymczasem hiszpańska agencja meteorologiczna ostrzegła, że ma być jeszcze cieplej.

Mężczyzna, któremu cudem udało się uciec spod płomieni w Hiszpanii, źródło: The Telegraph

Tysiące strażaków w całej Portugalii, Hiszpanii i południowej Francji walczyło w tym tygodniu o opanowanie płomieni, które zniszczyły tysiące akrów ziemi i zmusiły tysiące do ewakuacji z domów.

Ponad 3000 hektarów (7,413 akrów) zostało zniszczonych w Leiria w Portugalii, na północ od Lizbony, gdzie 900 strażaków walczyło z trzema aktywnymi pożarami, jak podaje Reuters. W całej Portugalii na miejscu było około 2.841 strażaków.

Antonio Ramalheiro, emeryt, obwinił za pożary nieodpowiednie zarządzanie lasami, a także falę upałów.

„To przerażające, kiedy pojawia się ogień” – powiedział Reutersowi 62-latek. „Jeśli dotrze do domu, to jest to hańba … tracisz wszystko”.

W departamencie Gironde, na południowym zachodzie Francji, ponad 2 700 hektarów (6 672 akrów) terenu zostało spustoszonych. W środę, podczas wigilii Dnia Bastylii, narodowego święta Francji, w miastach i wsiach położonych w pobliżu lasów zakazano do poniedziałku używania wszelkich fajerwerków.

Pociąg w Hiszpanii otoczony przez ogień, źródło: The Guardian

Pożary w Torrevieja

Przyjrzyjmy się najpierw historii pożarów w okolicach Torrevieja. Na szczęście Torrevieja jak i cała okolica nie odnotowało zbyt wielkich klęsk żywiołowych w latach 2001 i 2015, wg źródeł na stronie civio.es. Największa ilość drobnych pożarów miała miejsce w okolicach obu jezior solnych.

Pożary w pobliżu Torrevieja, źródło: https://civio.es/

Na stronie effis.jrc.ec.europa.eu możesz obejrzeć ryzyko takich pożarów obok miejscowości Torrevieja i tu również Torrevieja wygląda względnie bezpiecznie. Indeks pogody pożarowej (FWI) to numeryczny wskaźnik intensywności pożaru. Jest on oparty na ISI i BUI i jest używany jako ogólny wskaźnik zagrożenia pożarowego na zalesionych obszarach m.in. Kanady. W ostatnich dniach jest on bliski 26.

Fire Weather Index w okolicach Torrevieja

Przewidywania zmiany zagrożenia pożarowego w Torrevieja

Analizując najbliższe lata widaćz że ryzyko pożarów jest stosunkowo duże w tej części Europy. Co prawda prowincja Alicante nie jest tym najbardziej zagrożonym rejonem w Hiszpanii, ale prawdopodobieństwo ich wystąpienia w latach 2021 – 2040 według przewidywań opartych na Climat Data Store jest wyższe niż np. we Francji, równie znanej z głośnych pożarów.

Prawdopodobieństwo wystąpienia pożarów w wyniku zmiany klimatu (Climate Data Store)

Dodaj komentarz