Mieszkańcy San Miguel de Salinas Protestują Przeciwko Planom Budowy Ogromnej Farmy Solarnej

W niedzielę ulicami San Miguel de Salinas przeszło około 3 000 osób, wyrażając swój sprzeciw wobec kontrowersyjnych planów budowy ogromnej farmy solarnej. Protest zorganizowała Stowarzyszenie Sąsiedzkie San Miguel Arcangel, a wśród uczestników znaleźli się przedstawiciele wszystkich partii politycznych oraz lokalni rolnicy.

Państwowa firma Acuamed ma w planach wybudowanie farmy solarnej na jednych z najbardziej żyznych terenów rolnych w San Miguel, aby dostarczać energię do zakładu desalinizacji w Torrevieja. Uczestnicy protestu wyrazili poparcie dla polityk zielonej energii, ale sprzeciwiają się sposobowi jej wdrażania.

Wielu z nich nieśli transparenty z hasłem: „Odnawialna tak, ale nie w ten sposób”.

Protest

Farma miałaby pokrywać około dwóch milionów metrów kwadratowych na północ od miejskiego obszaru San Miguel, znanego jako Campo de Salinas, i produkować 70 megawatów mocy. Przeciwnicy argumentują, że szkody spowodowane przez projekt nie zostaną zrekompensowane niższymi kosztami wody pochodzącymi z zakładu desalinizacji w Torrevieja.

Prezes stowarzyszenia Arcangel, Manolo Gomez, nazwał propozycję „całkowitym nonsensem”.

„To jedyna część regionu, gdzie mamy małych właścicieli gruntów, którzy od ponad stu lat stosują tradycyjne metody nawadniania w rolnictwie.”

„Istnieje sprzeczność w tym, że chcemy produkować energię, wycinając drzewa” – dodał Gomez.

Spotkanie na Koniec Marca – Główny Plac San Miguel

Oprócz rolnictwa, protestujący w niedzielę wyrazili również obawy dotyczące negatywnego wpływu projektu na środowisko oraz jego wpływu na dziesiątki nieruchomości.

Burmistrz San Miguel, Juan de Dios Fresneda, stwierdził: „Rada miasta jest całkowicie przeciwna planom i nie będziemy oszczędzać na kosztach, jeśli chodzi o zamawianie raportów kwestionujących wpływ farmy solarnej na grunt rolny.”

„Będzie to miało wpływ socjologiczny na wielu ludzi i zrobimy wszystko, co konieczne, aby temu przeciwić” – obiecał.

Źródło: https://www.theolivepress.es/spain-news

Dodaj komentarz