Liczba ludności Hiszpanii – skąd się wziął wzrost populacji i imigrantów

W drugim kwartale 2023 r. Hiszpania odnotowała najwyższą liczbę ludności w historii: 48.3 miliony osób. Według Krajowego Instytutu Statystycznego (INE) w Madrycie, wzrost ten był spowodowany masowym napływem imigrantów z Kolumbii i Maroka – w tym okresie przybyło odpowiednio 37,7 tys. i 21,5 tys. osób.

Rozwój gospodarczy tych krajów skłonił wiele osób do poszukiwania lepszych możliwości gdzie indziej; powszechnie uważa się, że silna gospodarka Hiszpanii zapewniła im właśnie taką możliwość. Wraz z rozprzestrzenianiem się wiadomości o dynamicznie rozwijającym się hiszpańskim rynku, coraz więcej osób zaczęło przyjeżdżać tam do pracy lub szkoły – trend ten trwa do dziś i nie ma oznak spowolnienia w najbliższym czasie.

Podczas gdy obywatele witali swoich nowych sąsiadów z otwartymi ramionami, urzędnicy INE ciężko pracowali nad gromadzeniem danych na temat tego bezprecedensowego wzrostu liczby ludności, aby odpowiednio zaplanować przyszłe potrzeby, takie jak inwestycje w infrastrukturę mieszkaniową i edukacyjną. Oczywiste jest, że chociaż przed krajem mogą stać wyzwania, zostaną one spełnione z optymizmem, ponieważ wszyscy razem optymistycznie patrzą w przyszłość!

Liczba ludności w Hiszpanii

Liczba ludności w Hiszpanii ostatnio nabrała mocnego trendu wzrostowego. Po drugim dziesięcioleciu XXI wieku w Hiszpanii, kiedy populacja Hiszpanii była w stagnacji, obecnie znowu obserwujemy zwyżkę mieszkańców Hiszpanii.

Liczba ludności w Hiszpanii w latach 2001 – 2023, źródło: ine.es

Liczba ludności w Hiszpanii bije obecnie rekordy. Podczas gdy w Polsce populacja mieszkańców maleje, w Hiszpanii trend jest odwrotny. W latach 2001 – 2023 przybyło niecałe 8 mln mieszkańców.

Liczba ludności w Hiszpanii, źródło ine.es

Emigranci i Imigranci w Hiszpanii

Imigranci w Hiszpanii obecnie to główny powód wzrostu ludności w Hiszpanii. Według danych publikowanych przez INE po okresie lockdownu i pandemii liczba imigrantów wróciła na trend zwyżkowy przyczyniając się tym samym do wzrostu populacji w Hiszpanii.

Ilość imigrantów w Hiszpanii w latach, źródło: ine.es

Obecna populacja Hiszpanii to nie tylko migranci, ale także emigranci. Hiszpanie i cudzoziemcy przyjeżdżają i opuszczają kraj. Jak zobaczysz w poniższej tabeli w Hiszpanii mieliśmy już w 2022 roku ponad 117% imigrantów (napływającej ludności) niż emigrantów (odpływającej ludności).

Bilans migracyjny w Hiszpanii, źródło: ine.es

Dodaj komentarz

Pisali o nas

    wpChatIcon