Finca Astronomica – pokazy astronomiczne Polaków w Hiszpanii


Zwiedzanie Finca Astronomica to przede wszystkim astronomia. To miejsce, do którego udajesz się, aby dowiedzieć się o kosmosie i zobaczyć odległe obiekty przez teleskopy. Możesz posłuchać niesamowitych historii i faktów o Wszechświecie oraz zobaczyć gwiazdy i konstelacje. Jeszcze bardziej niesamowite jest to, że możesz spędzać czas z naprawdę wspaniałymi ludźmi, rozmawiać o cudach wszechświata, postępie nauki, historii gatunku ludzkiego, astrologii i wszystkie możliwości, które się z nimi wiążą. Odpoczniesz przy pysznym jedzeniu, butelce wina i ciszy i spokoju wsi – tak o sobie pisze na stronie Finca Astronomica.

Przeprowadziliśmy wywiad z Alex Blaszczyk, która opowiedziała nam trochę o życiu i prowadzeniu biznesu w Hiszpanii i o całym projekcie.

Redakcja: Skąd pomysł na ten biznes. Jak znaleźliście się w Hiszpanii. Jaka jest Wasza historia?

Alex Błaszczyk: Astronomia była z nami od zawsze, mimo że w Polsce stanowiła bardziej hobby niż sposób na życie. By ją w pełni realizować zrezygnowaliśmy ze standardowego życia w kraju i wyjechaliśmy na Teneryfę, gdzie warunki astronomiczne są jedne z najlepszych na świecie. Tam działaliśmy bardzo prężnie rozwijając naszą pasję oraz produkt turystyczny. Zdobyliśmy wiele nagród, w tym dwa razy World Tour Operator of the Year by Luxury Travel Guide, rozszerzyliśmy naszą działalność na pozostałe wyspy kanaryjskie, założyliśmy fundację Astronomy and Science Centre Foundation i podejmowaliśmy wiele działań promujących astronomię i zrównoważoną turystykę na arenie międzynarodowej.

Imprezy rodzinne w Finca Astronomica, źródło: astronomy.tours

Świetnie to brzmi. Ale czy przetrwaliście pandemię? Takie biznesy są ściśle uzależnione od turystów.

Wraz z przyjściem pandemii, gdy jakakolwiek działalność astronomiczna z racji ciężkich restrykcji okazała się niemożliwa, wyjechaliśmy na “przygodę” na kontynent, do Cartageny gdzie już od dawna rozważaliśmy otworzenie franczyzy. Zakochani w okolicy i rozwijającej się (w porównaniu do Kanarów) turystyce, postanowiliśmy osiedlić się tu na dłużej. Jako że pandemia wciąż dawała się we znaki, postanowiliśmy wykorzystać czas najlepiej jak się da. Sprzedaliśmy firmę na Teneryfie, kupiliśmy działkę, maszyny i materiał i własnymi siłami podjęliśmy się wyzwania zbudowania własnej ekologicznej i zrównoważonej Finki Astronomicznej. Działamy tu w ramach naszej Fundacji od listopada ubiegłego roku i wciąż rozwijamy naszą ofertę otoczeni przyrodą, w towarzystwie naszych wspaniałych zwierząt i pozytywnej atmosferze Hiszpanii.

Cieszę się, że udało Wam się przetrwać ten ciężki okres. Na pewno wymagało to stanowczych i trudnych decyzji. Jakie są najważniejsze rzeczy, których nauczyliście się w trakcie prowadzenia biznesu? Czy macie jakieś rady dla Polaków, którzy chcieliby prowadzić biznes w Hiszpanii?

W trakcie prowadzenie biznesu generalnie? Że dobrze jest się trochę na biznesie znać. Nie tylko na realizacji własnego produktu czy usługi, ale również na ekonomii, marketingu i podstawowej matematyce. Nie obniżać cen by pozyskać klienta jednocześnie zapominając o własnych kosztach typu amortyzacja, promocja, koszty inwestycyjne, podatki etc.
Rady dla Polaków, którzy chcieliby prowadzić biznes w Hiszpanii? Nauczcie się języka. Poznajcie ogólne zasady życia w Hiszpanii jak i pracy w wybranej przez siebie branży. Nie oszukujcie i nie dajcie się oszukać. Płaćcie jakieś podatki. Pamiętajcie, że w Hiszpanii sprawy czasem mogą zająć trochę czasu. Nauczcie się cierpliwości i elastyczności.
Bardziej osobiste aspekty? Hej, to nie Polska, tu nie ma wyścigu, konieczności “pokazania się” etc. Jest za to plaża, są trasy trekkingowe, rowerowe, jest gdzie uprawiać sporty, życie kulturowe, są knajpy, bary i ogólnie cały wachlarz możliwości spędzania czasu. Warto pamiętać, że dobry biznes to taki, który pozwala na korzystanie z życia a nie tylko na pracę.

Obserwacje astronomiczne to jedna z głównych atrakcji Finca Astronomica, źródło: astronomy.tours

Jakie najbardziej niezwykłe rzeczy udało się Wam zobaczyć podczas prowadzonych obserwacji?

Niesamowity wzrost zainteresowania nauką i astronomią po wizycie u nas. Wielu z naszych klientów pozostaje z nami w kontakcie, decyduje się na zakup teleskopu jak również odwiedza nas regularnie. Bardzo często podczas trwających zaledwie dwie godziny obserwacji astronomicznych mamy możliwość odpowiedzieć na pytania, które okazują się kluczowe dla zrozumienia i zainteresowania się astronomią, fizyką, generalnie naukami ścisłymi ale również aspektami związanymi z naturą, zdrowym trybem życia i przyrodą.

Czy macie jakieś śmieszne , ciekawe historie z Waszych spotkań?

Mamy setki ciekawych i śmiesznych historii ale najlepiej byłoby nas odwiedzić aby ich posłuchać.

Wszystkich zainteresowanych spędzeniem czasu w pozytywnej atmosferze, pod gołym niebem zapraszamy do Finca Astronomica.

Dane kontaktowe

Kontakt

Dojazd

Casas del Puente, 3, 30397 La Magdalena, Murcia

https://goo.gl/maps/txaxfHmVVRobfzVq9

Dodaj komentarz