Film dokumentalny „Torrevieja – Szwedzki Raj” (wywiad z Emilem Filmby)


Emil Filmby nagrywa film dokumentalny o Torrevieja. Dowiedzieliśmy się o nim podczas jego nietypowej promocji, która obiła się echem w niektórych mediach. Emil wsiadł na rower i … zaczął promować swój film.

Zadanie Emila polegające na przejechaniu na BMX-ie ze Szwecji do Barcelony zostało osiągnięte – po pokonaniu wyczerpujących 3000 kilometrów!

Podróż Emila nastąpiła po miesiącach produkcji filmu o Torrevieja, który jeszcze nie trafił na ekrany, ale na który wszyscy lokalni Szwedzi czekają z niecierpliwością.

Emil pracuje nad premierą filmu „Torrevieja – Sweden’s Paradise” , który ma pokazać się jeszcze w tym roku, lub wiosną 2023 W rozmowie z nami przyznaje, że jego praca nad sprzedażą filmu Torrevieja trwa.

Przeprowadziliśmy wywiad z Emilem, jednakże, zanim z nim się zapoznacie, obejrzyjcie trailer:

Emil Filmby – film dokumentalny – Torrevieja. Szwedzki Raj.

Redakcja Torrevieja: Cześć Emil! Opowiedz nam o sobie i o tym co robisz?

Emil Filmby: Nazywam się Emil Filmby i jestem twórcą filmu dokumentalnego „Torrevieja – Svenskarnas Paradis”, co tłumaczy się jako Torrevieja – Raj Szwedów.

Tak, ale dlaczego Torrevieja? Jak się tu znalazłeś?

Pierwszy raz odwiedziłem Torrevieję 14 lat temu na rodzinnych wakacjach. Niecały rok później moja rodzina i ja kupiliśmy domek letniskowy w mieście, a rok później poznałem tam moją dziewczynę, która urodziła się i wychowała w Torrevieja. Od tamtej pory uważam Torrevieję za swój drugi dom i przez lata spędzam w mieście mnóstwo czasu.

Skąd wziął się ten pomysł? Jaki jest jego cel?

Wpadłem na pomysł zrobienia filmu dokumentalnego o szwedzkiej społeczności w Torrevieja, ponieważ Szwedzi za granicą często mają złą opinię w szwedzkich mediach. Uważam, że to niesprawiedliwe i dlatego chciałem pokazać pozytywny obraz rzeczywistości, którego większość Szwedów doświadcza w Hiszpanii w ogóle, a konkretnie w Torrevieja. Interesująca jest również perspektywa historyczna, ponieważ Szwedzi byli pierwszymi obcokrajowcami w mieście, kiedy Torrevieja była tylko małą wioską rybacką.

Zauważyłem. Mamy w mieście szwedzki market. Często się słyszy też i szwedzki język na ulicy. Ale dlaczego film dokumentalny?

Przez lata pracowałem nad wieloma projektami wideo, ale przed tym filmem nigdy nie zrobiłem dokumentu. Tworzenie filmów dokumentalnych to ciężka praca i bardzo czasochłonne, ale zdałem sobie sprawę, że mam odpowiednie warunki, aby zrobić film, który wiem, że wielu ludzi chciałoby zobaczyć. To był naprawdę zabawny i interesujący projekt. To prawdopodobnie jedyny film dokumentalny o szwedzkiej społeczności w Hiszpanii bez negatywnego punktu widzenia, a już na pewno pierwszy w tej części Hiszpanii (Costa Blanca).

To chyba prawda. Mówi się, że łatwo jest zacząć, ale czy łatwo byłozakończyć pracę nad tym filmem? Czy masz już plan promocji filmu?

Niestety, uważam, że pozytywne spojrzenie na miasto i nowe życie w słońcu, które ludzie znaleźli, podejmując odważny krok opuszczenia Szwecji, czyni ten film trudnym do zaprezentowania szwedzkiej telewizji. Na razie nie ma zainteresowania z ich strony. Jest to oczywiście frustrujące, ale jednocześnie takie, jakiego się spodziewałem. Podczas gdy nadal pracuję nad znalezieniem platformy dla filmu, planuję zorganizować premiery filmu w różnych miejscach w Torrevieja w przyszłym roku. Jestem tym naprawdę podekscytowany!

To świetna informacja. Ja z chęcią obejrzałbym film też o pierwszych Polakach tutaj. Ale póki co, czekam na Twój dokument. Powodzenia.

Dziękuję.

Dane kontaktowe do Emila dla wszystkich zainteresowanych:

▶ Facebook: https://www.facebook.com/emilfilmby

▶ Instagram: https://www.instagram.com/emilfilmby

▶ Email: filmby (@) gmail.com

Emil Filmby

Dodaj komentarz