Fakty o Torrevieja, o których każdy Polak powinien wiedzieć

Czy zastanawiałeś się kiedyś, co oznacza nazwa Torrevieja? Albo dlaczego torreviejskie restauracje podawały kiedyś paellę w puddingu Yorkshire? Torrevieja, dawne miasto rybaków i górników wydobywających sól, to fascynujące miejsce, pełne niezwykłych i ciekawych faktów…

Torrevieja to wielokulturowy tygiel

Rynek w Torrevieja


Podczas gdy większość mieszkańców Torrevieja to Hiszpanie (ponad 60+%, w zależności od roku spisu lokalnego), statystyki populacji pokazują, że miasto jest imponująco międzynarodowym miejscem. W rzeczywistości miasto jest domem dla osób 120+ różnych narodowości.

Ponad 5% mieszkańców to Brytyjczycy i nie mniej jest też Rosjan, ponad 3% Torreviejańczyków to obywatele Ukrany, 3% populacji stanowią Morrokańczycy, natomiast Szwedzi, Kolumbijczycy i Niemcy wnoszą po 1% do zróżnicowanej demografii Torrevieja. Znajdziesz tu też Polaków – 615 zameldowanych osób spośród ponad 88 tys. mieszkańców. Ale spodziewaj się, że w sezonie spotkasz ich znacznie więcej, gdyż stanowią oni główną część turystów.

Na początku XXI wieku wielu brytyjskich turystów kupiło nieruchomości w okolicy. Przez pewien czas miasto zyskało w niektórych kręgach przydomek “Costa del Yorkshire”. Niektóre restauracje podawały nawet paellę w puddingach Yorkshire na cześć nowych mieszkańców! W ostatnich latach odsetek brytyjskich mieszkańców zmniejszył się.

Kupisz tu polskie jedzenie

W Torrevieja znajdziesz polskie jedzenie, nie tylko w popularnych marketach, ale przede wszystkim w rosyjskich sklepach, takich jak Kalinka. W pobliżu Torrevieja znajdziesz polski sklep o którym piszemy tutaj: Polskie firmy w Torrevieja.

Nazwa Torrevieja oznacza “starą wieżę”

W języku hiszpańskim nazwa miasta tłumaczy się jako “torre” (wieża) i “vieja” (stary). Nazwa ta pochodzi z końca XVII wieku, kiedy to jedynym budynkiem na terenie miasta była wieża strażnicza.

Możesz zwiedzić “bliźniaka” imiennika Torrevieja

Oryginalna stara wieża w mieście już nie istnieje, ale w parku tuż przy Avenida Alfredo Nobel zwiedzający mogą obejrzeć dobrze zachowaną Torre del Moro – wieżę zbudowaną w ramach tego samego systemu nadbrzeżnych wież strażniczych wzniesionych wzdłuż wybrzeża Costa Blanca. Podobnie jak stara wieża, budowla pochodzi z końca XVII wieku, ale stoi na fundamentach znacznie starszej wieży strażniczej, pochodzącej z około XIV wieku. Wieże te służyły do obrony wybrzeża przed wrogami, do których na przestrzeni dziejów należeli piraci berberyjscy z Afryki Północnej i najeźdźcy mauretańscy.

Torrevieja została założona dzięki soli

Jedno z jezior solnych w Torrevieja

Jak można się przekonać w Muzeum Morza i Soli w Torrevieja, to miasto zawdzięcza swoje istnienie białej przyprawie. Tutejsze słone jeziora (Las Salinas) odegrały kluczową rolę w rozwoju Torrevieja, umożliwiając powstanie cennego przemysłu wydobywczego soli. Co ciekawe, we wczesnych latach istnienia przemysłu solnego w Torrevieja, inne regiony Hiszpanii nie były głównymi klientami. W XIX wieku większość torreviejskiej soli trafiała do Szwecji i Holandii.

Torrevieja cieszy się gorącymi sierpniami i mokrymi listopadami

Lato w Torrevieja rozpoczyna się w czerwcu, kiedy średnie maksymalne temperatury osiągają 27°C. Średnie maksymalne temperatury osiągają 30°C w sierpniu. We wrześniu pojawiają się lekkie opady deszczu, które w listopadzie osiągają średnią wartość 8,4 mm. Zimy w Torrevieja trwają od grudnia do marca, ze średnimi temperaturami minimalnymi nigdy nie spadającymi poniżej 7°C i maksymalnymi 18°C. Ogólnie rzecz biorąc, w Torrevieja co roku jest średnio 320 dni słonecznych.

Dodaj komentarz

Pisali o nas

    wpChatIcon