Zagubiony bagaż w trakcie lotu? Sprawdź, czy należy Ci się odszkodowanie

Podróże samolotem niestety wiążą się z ryzykiem utraty torby z rzeczami osobistymi. Sprawdź kiedy i w jakiej wysokości należy się odszkodowanie za zagubiony bagaż od linii lotniczych?

Czy linie lotnicze wypłacają odszkodowanie za zagubiony bagaż?

Tak. Odbywa się to na podstawie przepisów: Konwencji montrealskiej i Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady nr 889/2002. Ich celem było wprowadzenie jednolitych wytycznych, określających odpowiedzialność przewoźnika w sytuacji wystąpienia szkód wyrządzonych pasażerom, bagażom czy towarom podczas międzynarodowych podróży. 

Kiedy przewoźnik odpowiada za bagaż?

Według międzynarodowych przepisów przewoźnik lotniczy odpowiada za bagaż, który ulegnie uszkodzeniu, zagubieniu lub opóźnieniu. 

Opóźnienie bagażu

Jeśli bagaż nie dotrze na czas, tzn. pasażer nie otrzyma go po dotarciu na miejsce docelowe, można ubiegać się o odszkodowanie. Niektóre linie lotnicze rozdają pasażerom, których bagaż jest opóźniony także pakiet ratunkowy z najpotrzebniejszymi rzeczami.

By dostać odszkodowanie, trzeba udowodnić, że pasażer ucierpiał w związku z opóźnieniem bagażu. Dobrze jest zbierać w takiej sytuacji rachunki za przedmioty osobiste, które trzeba było nabyć po przylocie. Na tej podstawie zostanie wypłacone odszkodowanie.

Zagubienie bagażu

Jeśli linie lotnicze zgubią bagaż pasażera, muszą w pierwszej kolejności zapewnić mu przedmioty pierwszej potrzeby. Jednak oprócz tego może on złożyć wniosek o odszkodowanie za zagubiony bagaż. To, jak uzyskać odszkodowanie za zagubiony bagaż trzeba sprawdzić na stronie konkretnego przewoźnika. Na przykład odszkodowanie od PLL LOT można otrzymać na podstawie wypełnionego formularza online, zgłoszenia potrzebnych dokumentów pocztą lub faksem.

Uszkodzenie bagażu

Jeśli bagaż zostanie uszkodzony w czasie, gdy odpowiada za niego przewoźnik również można ubiegać się o odszkodowanie. Najlepiej sporządzić w takim wypadku dokumentację zdjęciową, by udowodnić, że rzeczy podróżnika uległy zniszczeniu.  

Kiedy odszkodowanie za zagubiony bagaż nie przysługuje?

Nie zawsze odszkodowanie za zagubiony, uszkodzony lub opóźniony bagaż będzie przysługiwać pasażerowi. Kwestie te reguluje również Konwencja montrealska. Do sytuacji, w których przewoźnik może odmówić wypłacenia odszkodowania należą m.in.:

  • bagaż nie znajdował się pod opieką przewoźnika, gdy doszło do szkody;
  • szkoda miała związek z defektem/wadą bagażu;
  • do opóźnienia doszło pomimo prób podjętych przez pracowników linii lotniczych, by go uniknąć, a także jeśli niemożliwe było ich podjęcie;
  • w bagażu rejestrowanym były przewożone przedmioty, które zgodnie z regulaminem nie powinny się tam znajdować.

Wysokość odszkodowania za zagubiony bagaż

To, czy otrzymasz najwyższą możliwą kwotę zależy od wartości zaginionego/utraconego/opóźnionego bagażu. To do obowiązków podróżnika należy wykazanie, że w przedmioty codziennego użytku, które znajdowały się w bagażu były wartościowe. Najlepiej sporządzić listę rzeczy, które wchodzą w skład bagażu, a poza tym przygotować rachunki. W praktyce jednak zebranie w jednym miejscu rachunków za wszystkie przewożone przedmioty jest niemożliwe, więc wartość bagażu szacuje się na podstawie jego wagi, zarejestrowanej przez przewoźnika. 

Przepisy mówią, że linie lotnicze odpowiadają za bagaż do kwoty 1288 SDR. To międzynarodowa, bezgotówkowa jednostka rozrachunkowa. Według tabeli średnich kursów walut NBP 1 XDR (SDR) pod koniec kwietnia 2024 r. wynosił 5,32 zł. Linie lotnicze odpowiadały więc w tym czasie za bagaż do kwoty 6852,16 zł. 

Jeśli Twoje rzeczy, które przewozisz ze sobą w podróży są cenniejsze, warto je dodatkowo ubezpieczyć. Koniecznie trzeba się też zapoznać z regulaminem. Jeśli zastrzega on, że przewoźnik nie odpowiada za cenne rzeczy przewożone w bagażu rejestrowanym (np. biżuterię czy środki płatnicze), lepiej umieścić je w bagażu podręcznym. 

Czy warto dokupić do polisy turystycznej ubezpieczenie bagażu?

Towarzystwa ubezpieczeniowe proponują do podstawowej polisy podróżnej także ubezpieczenie bagażu. Jednak, czy warto się na nie decydować, jeśli możliwe jest uzyskanie odszkodowania od linii lotniczych za zagubiony bagaż? Odpowiedź brzmi: tak. 

Ubezpieczenie bagażu ma szeroki zakres i obejmuje ochroną rzeczy podróżnika nie tylko podczas lotu, ale w trakcie całej podróży. Towarzystwo wypłaci odszkodowanie, gdy bagaż zostanie: 

  • zagubiony, 
  • uszkodzony, 
  • skradziony,
  • opóźniony (dotyczy opóźnienia podczas lotu).

W ramach polisy można otrzymać np. odszkodowanie, jeśli bagaż zniknie z hotelowego pokoju.

Takie ubezpieczenie możesz wykupić online, na przykład wchodząc na stronę multiagencji CUK Ubezpieczenia: https://cuk.pl/ubezpieczenia/turystyczne/ubezpieczenie-bagazu.

Ważne!

Odszkodowanie za zagubiony bagaż na lotnisku wypłacane jest tylko do pewnej kwoty. Jeśli zadbasz, by suma ubezpieczenia w przypadku ubezpieczenia bagażu była odpowiednia, adekwatna do wartości rzeczy, z którymi podróżujesz, wtedy będziesz mógł uzyskać wyższą kwotę niż tę, która przysługuje Ci na podstawie międzynarodowych przepisów. Jeśli wybierasz się w podróż samolotem, zadbaj więc o dobre ubezpieczenie bagażu w ramach polisy turystycznej. 

Dodaj komentarz

Pisali o nas

    wpChatIcon