Mikroklimat w Torrevieja

Wysokość nad poziomem morza, topografia i odległość od morza to niektóre z cech, które określają klimat danego obszaru geograficznego. Na wybrzeżu Costa Blanca panuje typowy klimat śródziemnomorski, który został sklasyfikowany przez Światową Organizację Zdrowia jako jeden z najlepszych na świecie.
Klimat panujący na Costa Blanca, a w szczególności w Torrevieja, sprawia, że jest to bardzo korzystne miejsce do życia przez cały rok. Jest to miejsce, w którym przez cały rok można cieszyć się umiarkowaną pogodą.

Korzyści wynikające z mikroklimatu Torrevieja

Specyficzne warunki środowiskowe Torrevieja sprawiają, że jest ona uważana za mikroklimat, w bliskim sąsiedztwie morza i słonych jezior parków przyrody Las Lagunas de la Mata i Torrevieja, które otaczają miasto.

Jeziora solne, zabarwiające się często na różowo, są miejscem żerowania flamingów,
który jest symbolem miasta

Choć nie ma na to dowodów naukowych, miejscowi mówią o występującym tu zjawisku ekologicznym, polegającym na tym, że padający deszcz rozrzedza się i znika jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Ten mikroklimat charakteryzuje się ciepłymi temperaturami w zimie, przy niewielkich opadach, oraz ciepłym latem, ze średnią temperaturą przez cały rok wynoszącą około 18º C i ponad 2500 godzinami nasłonecznienia.

Może to banał, ale z pewnością prawdą jest, że w piękny słoneczny dzień ludzie są bardziej ożywieni, mają lepszy nastrój i więcej energii. Promienie słoneczne podnoszą poziom serotoniny w organizmie – jednego z hormonów niezbędnych dla dobrego samopoczucia, którego brak może powodować poważne spadki nastroju i szczęścia.

Torrevieja jest pełna zatoczek, w których możesz spędzić cały dzień, wylegując się na plaży

Mikroklimat Torrevieja nie tylko poprawia nastrój, ale także przyczynia się do poprawy naszego zdrowia fizycznego. Możliwość korzystania z tak wielu godzin słońca (ponad 264 dni w roku) pomaga organizmowi wytwarzać witaminę D, która ma zasadnicze znaczenie dla wzmocnienia kości ludzkiego ciała. Kiedy skóra absorbuje światło ultrafioletowe, wytwarza witaminę D, która jest metabolizowana przez nerki i wspomaga wchłanianie wapnia, niezbędnego do mineralizacji kości. Przyczynia się to również do skutecznego wchłaniania składników odżywczych i witamin, które spożywamy w pożywieniu.

Inne korzyści zdrowotne wynikające z życia w klimacie o tak dużej liczbie godzin nasłonecznienia:

  • Osoby mieszkające w słonecznych miejscach rzadziej zapadają na choroby układu krążenia. Promienie UV pomagają w metabolizmie cholesterolu, dlatego w miesiącach letnich poziom cholesterolu jest niższy.
  • Udowodniono, że promienie słoneczne są w stanie zwiększyć liczbę białych krwinek lub limfocytów w organizmie, które są odpowiedzialne za pierwszą obronę przed infekcjami.
  • Najnowsze badania wykazują, że promienie słoneczne pomagają chronić organizm przed nowotworami i chorobami takimi jak rak. Jest to konsekwencją naturalnej roli ochronnej, jaką witamina D odgrywa w naszym organizmie. W porównaniu z krajami nordyckimi, w krajach śródziemnomorskich rzadziej występuje rak piersi, rak jelita grubego itp.
  • Życie w obszarach o tak stabilnym klimacie, bez dużych wahań temperatury między porami roku, zmniejsza częstotliwość występowania problemów zdrowotnych związanych z wahaniami ciśnienia w środowisku (np. migreny, depresje, wahania nastroju itp.).

Dodaj komentarz

Pisali o nas

    wpChatIcon