Karnawał i festiwale w Torrevieja, czyli eventy które warto zobaczyć


W raz ogłoszeniem daty najpliższej fiesty w Torrevieja warto przyjrzeć się najbardziej znanym imprezom, które można zobaczyć na ulicach miasta.

W roklu 2023 festiwal karnawałowy w Torrevieja przypada w terminie od 27 stycznia do 26 lutego, z kulminacją na 18 lutego (noc karnawałowa).

Karnawał w Torrevieja

Karnawał w Torrevieja to festiwal, który przyciąga największą ilość gapiów na ulicę

Torrevieja szybko urosła z wioski wydobywającej sól i rybackiej do kosmopolitycznego miasteczka na plaży z populacją około 90 000, które w miesiącach letnich jeszcze bardziej rozrasta się.

Świetne położenie na południowym wybrzeżu Costa Blanca, między morzem a dwoma słonymi jeziorami  , sprawiło, że Torrevieja stała się najlepszym miejscem dla wczasowiczów i emigrantów z całej Europy i Ameryki Południowej.

Z niespełna 130 narodowościami mieszkającymi w Torrevieja, ma kolorową kulturę, która znajduje odzwierciedlenie w festiwalach, karnawałach i fiestach. Wówczas niektórzy oddają hołd historii i tradycjom miasta, podczas gdy inni witają nową Torrevieja.

Na początku roku, podobnie jak wiele miast w Hiszpanii, Torrevieja świętuje przybycie Trzech Króli w Boże Narodzenie wielką paradą i ulicami pełnymi podekscytowanych dzieci. Na początek Wielkiego Postu wprowadza również barwny karnawał z pięknie zdobionymi pływakami i fantazyjnymi strojami.

Chociaż wiele wydarzeń ma powiązania religijne, w żadnym wypadku nie są to sprawy ponure. Oprócz świętowania dni Jezusa, Matki Boskiej i świętych, fiesty są również ważnymi atrakcjami turystycznymi, dlatego też bardziej uroczystym elementom często towarzyszą muzyka, taniec, jedzenie i fajerwerki.

Ale w mieście odbywają się również festiwale, które są wyjątkowe dla jego mieszkańców.

Wielkanoc w Torrevieja

Wielkanoc w Torrevieja

Wielkanoc to bardzo emocjonujący czas w Hiszpanii z pięknymi, większymi niż życie rzeźbami przedstawiającymi Ostatnią Wieczerzę lub Ukrzyżowanie Chrystusa paradujące po ulicach.

Bractwa mężczyzn i kobiet noszą szaty zakrywające ich od stóp do głów, ze spiczastymi kapeluszami pozostawiającymi tylko szczeliny na oczy.

Stroje sięgają czasów średniowiecza, kiedy pokutnicy mogli okazywać skruchę, zachowując anonimowość.

Niektóre procesje ulicami odbywają się w nocy w zupełnej ciszy, co stwarza jeszcze większe napięcie w fascynującym widoku zamaskowanych grup paradujących ze swoimi imponującymi dziełami sztuki religijnej.

Parada w Wielką Sobotę to hałaśliwa impreza, ponieważ każdy może przynieść swój bęben i uderzyć podczas spaceru po trasie.

Procesje Torrevieja odbywają się od Niedzieli Palmowej do Poniedziałku Wielkanocnego, a większość działań koncentruje się na kościele Immaculada Concepcion i Plaza de la Constitucion.

W Torrevieja istnieje 14 bractw lub grup, które prezentują swoje artystyczne dziedzictwo tronów, posągów i kostiumów.

Wielki Tydzień w mieście odzwierciedla jego kosmopolityczny charakter z braćmi i nosicielami różnych narodowości.

Smak Andaluzji w Torrevieja

Targi majowe w Torrevieja

Targi majowe w Sewilli i innych andaluzyjskich miastach są legendarne. Na szczęście mieszkańcy Torrevieja nie muszą podróżować daleko, aby dołączyć do zabawy.

Targi majowe w Torrevieja rozpoczęły się od małej imprezy w gronie przyjaciół z Sewilli. Teraz jest to wielkie wydarzenie z tańcami flamenco, wspaniałymi pokazami koni, śpiewem i oczywiście mnóstwem jedzenia.

Spektakl odbywa się przez pięć dni na początku maja na terenie portu, a setki dziewcząt tańczy w kolorowych sukienkach flamenco.

Palenie ognisk latem

Ogniska San Juan w Torrevieja

Środek lata i najdłuższy dzień to kolejny pretekst do zabawy na Costa Blanca. W Torrevieja gigantyczna impreza na plaży przyciąga tysiące biesiadników, którzy 23 czerwca świętują San Juan.

Rozpalane są ogromne ogniska, a ludzie czekają na północ z muzyką, jedzeniem i piciem.

To magiczna noc, podczas której ludzie tańczą przy ognisku, czekając na północ, kiedy przeskakują ognisko lub brodzą w morzu, by przynieść szczęście na kolejne 12 miesięcy.

Podczas gdy różne dzielnice organizują własne uroczystości, najlepszym miejscem na spędzenie San Juan w Torrevieja jest plaża Playa del Cura lub bary wzdłuż promenady Paseo Maritimo, gdzie można zobaczyć spektakularny pokaz sztucznych ogni.

Żeglarze i szanty w Torrevieja

Impreza Virgin Carmen w Torrevieja

 Ponieważ w lipcu wczasowicze wybierają się na plaże, wydaje się, że Torrevieja oddaje hołd morzu w tym miesiącu, organizując dwa specjalne festiwale.

Najpierw jest fiesta Virgen del Carmen, patronka rybaków.

Każdego roku, około 16 lipca, stowarzyszenie rybaków organizuje masową imprezę na cześć swojego świętego patrona.

Najpierw odbywa się parada z Plaza de la Constitucion do Paseo Vista Alegre i portu z muzyką, po której następuje dziwaczna tradycja cucaña, gdzie zawodnicy muszą wspinać się na zatłuszczony słup.

Najwyraźniej gra narodziła się w Neapolu w XVI wieku i była chętnie wykorzystywana w krajach Ameryki Łacińskiej jako zabawne wydarzenie.

Wspinaczka po tłustym słupie na fiestę Virgen Carmen, Torrevieja

Późnym popołudniem żeglarze przeprowadzają piękną procesję w towarzystwie Virgen del Carmen, zanim zostanie ona umieszczona na łodzi, aby wypłynąć na morze.

Kończy się ogromnym pokazem fajerwerków, aby zakończyć zabawny dzień upamiętniający dumną historię rybołówstwa Torrevieja.

Po tym następuje jedna z najważniejszych dat w kalendarzu kulturalnym, muzyczny Międzynarodowy Konkurs Habanery i Polifonii.

Konkurs może przyciągnąć ponad 800 chórzystów z całego świata, aby podtrzymać tradycję habanera. Habanery powstały na Kubie w XIX wieku z pieśniami o precyzyjnym rytmie.

Kiedy 150 lat temu marynarze z Torrevieja wyruszyli na Kubę, przynieśli ze sobą ten gatunek muzyczny.

Najpopularniejszą czynnością jest noc habaneras, która odbywa się na Playa del Cura, kiedy tradycyjny duch muzyki zostaje odzyskany.

Biesiadnicy siedzą na piasku, jedząc świeży arbuz i słuchając rytmicznych piosenek nad morzem.

Parada Gigantów i Wielkich Głów w Torrevieja

Festiwal Niepokalanego Poczęcia z gigantami i wielkimi głowami w Torrevieja

Pod koniec roku przed Bożym Narodzeniem Torrevieja ma wspaniały festiwal, aby uczcić swoją patronkę, Niepokalane Poczęcie.

To ulubiona fiesta wielu ludzi i wspaniały sposób na zakończenie roku.

Codziennie z Plaza de la Constitucion przez sąsiednie ulice odbywają się zwariowane parady olbrzymów i wielkich głów.

Kwiaty są składane do Niepokalanego Poczęcia w Dzień Konstytucji, 6 grudnia, po czym ustawia się szopkę lub szopkę.

Wydarzenia następnego dnia obejmują wielki konkurs paelli i mascletas (głośne petardy) w Recinto Portuario (teren jarmarku), a następnie parada dla dzieci i dyskoteka.

W Dniu Niepokalanego Poczęcia, 8 grudnia, głównymi ulicami odbywa się uroczysta procesja ze statuą patronki, po której odbywa się ogromny pokaz sztucznych ogni, który z hukiem kończy festiwal.

Źródło: turismodetorrevieja.com

Trasa przejścia karnawałów w Torrevieja

Na zakończenie spójrzmy na jeszcze jedno ujęcie z karnawału.

Impreza Torrevieja na ulicach miasta, to coś, co zdecydowanie warto zobaczyć

Dodaj komentarz