Wzrost Cukrzycy: Alarmujące Dane z Hiszpanii

Wzrost Incydentów Cukrzycy

W ostatnich czterech latach odnotowano znaczący wzrost liczby przypadków cukrzycy – aż o 42%. Zdaniem dr. Giselle Girón, endokrynologa w Jednostce Otyłości w Szpitalu Quirónsalud Valencia, liczba osób cierpiących na cukrzycę wzrosła tak drastycznie, że obecnie dotyka jednego na siedmiu dorosłych, co stawia nas na drugim miejscu w Europie pod względem wskaźnika tej choroby.

Otyłość a Cukrzyca

Dr. Jorge Cid, specjalista endokrynologii w Quirónsalud Torrevieja oraz w Jednostce Otyłości Quirónsalud Alicante, wyjaśnia, że eksplozja przypadków cukrzycy typu 2 ma bezpośredni związek z rosnącą otyłością. Otyłość sama w sobie nie jest przyczyną cukrzycy, ale jest ważnym czynnikiem sprzyjającym jej rozwojowi.

Mechanizm Powstawania Cukrzycy

Jak podkreśla specjalista Georgio Kyriacos z Quirónsalud Murcia, nadwaga prowadzi do zwiększonej ilości tłuszczu w organizmie, co z kolei powoduje wzrost oporności na insulinę. Oznacza to, że komórki mięśniowe, tłuszczowe i wątrobowe nie reagują odpowiednio na insulinę, utrudniając wchłanianie glukozy z krwi. W efekcie poziom cukru we krwi rośnie, co może prowadzić do cukrzycy.

Choroby Związane z Cukrzycą

Cukrzyca jest główną przyczyną ślepoty, niewydolności nerek, zawałów serca, udarów mózgu oraz amputacji kończyn dolnych. Dr. Girón dodaje, że źle kontrolowana cukrzyca zwiększa ryzyko powikłań i przedwczesnej śmierci oraz ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.

Cukrzyca a Inne Choroby

Dr. Cid ostrzega również, że cukrzyca zwiększa ryzyko demencji, depresji, chorób kości, w tym osteoporozy, oraz chorób skóry i jamy ustnej, w tym chorób dziąseł i utraty zębów.

Regularne Kontrole dla Pacjentów z Cukrzycą

Specjaliści z Quirónsalud zalecają regularne kontrole, aby zapobiegać powikłaniom narządowym spowodowanym przez cukrzycę. Do tych badań należą:

  • Kompleksowe badanie stóp
  • Wizyta u okulisty w celu badania dna oka
  • Badania laboratoryjne oceniające kontrolę glikemii, funkcję nerek i wątroby
  • Kompleksowe badanie stomatologiczne

Pamiętaj, że w razie wątpliwości zawsze warto skonsultować się ze specjalistą.


Artykuł ten dostarcza ważnych informacji na temat rosnącej liczby przypadków cukrzycy w Torrevieja oraz jej związku z otyłością, a także podkreśla znaczenie regularnych kontroli zdrowotnych. Źródło: https://euroweeklynews.com/2023/12/11/quironsalud-torrevieja-diabetes/

Dodaj komentarz

Pisali o nas

    wpChatIcon